RACK ORMAR SERVERSKI 42HE 600X1000 SIVI PV DIGITUS DN-19-SRV-42U-D 2.205,35 KM
Back to products
KONEKTOR RJ-45-LSA CAT 8.1 OKLOPLJENI DN-93816 21,50 KM
RACK ORMAR SERVERSKI 42HE 600X1000 CRNI PV DIGITUS DN-19-SRV-42U-DB
2.052,50 KM
1 na zalihi
Uporediti
Dodaj wishlist
Šifra artikla: 37218 Kategorije: PASIVNA MREZNA OPREMA, RACK ORMARI I OPREMA ZA RACK ORMARE
Opis
MODEL : DN-19-SRV-42U-DB42U SERVER RACK, UNIQUE, 2050X800X1000 MM PERFORATED STEEL DOORS, COLOR BLACK (RAL 9005). THE DIGITUS® UNIQUE SERIES IS MADE FOR HIGH DEMAND IT-INFRASTRUCTURE SOLUTIONS – DESIGNED AND DEVELOPED ON HIGHEST STANDARD IN GERMANY. SPECIAL ROOF CONSTRUCTION FOR FAN UNIT, INCL. PERFORATED COVER. LOCK SYSTEM WITH PIVOT LEVER ON FRONT- AND REAR DOOR (INCL. PROFILE HALF CYLINDER LOCK). SLIDING CABLE ENTRY WITH RUBBER SEALING ON THE TOP AND BASE. THE SERVER CABINETS FROM THE UNIQUE SERIES WERE DEVELOPED FOR ESPECIALLY CONVENIENT AND FLEXIBLE NETWORK CABLING. INLETS TO THE SIDE IN THE ROOF AND FLOOR EQUIPPED WITH BRUSHES (STARTING WITH A CABINET WIDTH OF 800 MM), A SLIDING INLET WITH FOAM RUBBER SEAL AS WELL AS AN ADDITIONAL REAR BRUSH INLET IN THE FLOOR STRUCTURE, ENABLE VERSATILE USE IN A WIDE RANGE OF APPLICATION SCENARIOS. SINGLE PERFORATED FRONT DOORS AND DOUBLE PERFORATED BACK DOORS, INCLUDING SWING HANDLE WITH PROFILE HALF-CYLINDER, ENSURE IMPROVED AIR CIRCULATION. THE ROOF IS EQUIPPED WITH A PERFORATED COVER FOR IMPROVED AIR CIRCULATION. THIS FEATURES A SPECIAL DESIGN FOR EASY MOUNTING OF A FAN MODULE. TWO PAIRS OF GALVANIZED 483 MM (19”) PROFILE RAILS LABELED WITH RACK UNITS READABLE IN BOTH DIRECTIONS ARE INSTALLED ON THE INSIDE. THEIR DEPTH IS ADJUSTABLE AND THEY ARE CONNECTED TO ADDITIONAL DEPTH BARS IN THE CABINET. EACH CABINET IS MADE OF UP TO 2.0 MM THICK SHEET STEEL. COLORING IS DONE WITH ELECTROSTATIC POWDER COATING IN THE STANDARD COLORS GRAY (RAL 7035) OR JET BLACK (RAL 9005). SIDE WALLS AND DOORS THAT CAN BE LOCKED OR REMOVED IN A MODULAR DESIGN (HORIZONTALLY SEPARATED STARTING FROM 42 RACK UNITS) IMPROVE ACCESSIBILITY. THE DOOR HINGES CAN BE SWITCHED. FURTHERMORE, THE CABINETS CAN BE COMPLETELY DISMANTLED IF NECESSARY DUE TO THEIR COLLAPSIBLE DESIGN.TECHNICAL DETAILS : SAFETY CLASS RATING IP20, FRONT- AND REAR DOORS MADE OUT OF 70% PERFORATED STEEL, FRONT DOOR IS CURVED TO THE OUTSIDE IN PERFORATED RESP. PLEXI GLASS AREA, LOCK SYSTEM WITH PIVOT LEVER ON FRONT- AND REAR DOOR (INCL. PROFILE HALF CYLINDER LOCK), 230° DOOR OPENING ANGLE ON FRONT- AND REAR DOORS, DOUBLE WING OPENING REAR DOOR, FRONT DOOR WITH 4-POINT LOCKING AND REAR DOOR WITH 3-POINT LOCKING, HORIZONTALLY SEPARATED SIDE PANELS (TWO PER SIDE), LOCKABLE AND DETACHABLE, INCL. 4 PIECES OF LEVELING FEET AND 4 PIECES OF CASTOR, ALREADY PRE-CONFIGURED UNDER THE CABINET (FRONT CASTOR ARE LOCKABLE), 483 MM (19“) PROFILE RAILS MOUNTED ON THE FRONT- AND REAR SIDE INSIDE OF THE RACK, GALVANIZED, 483 MM (19“) PROFILE RAILS ARE ADJUSTABLE IN DEPTH AND WITH HEIGHT UNIT MARKING, BUILT-IN DEPTH SUPPORT BARS FOR MORE STABILITY, SLIDING CABLE ENTRY WITH RUBBER SEALING ON THE TOP AND BASE, TOP AND BASE WITH BRUSHED CABLE ENTRIES LEFT AND RIGHT, SPECIAL ROOF CONSTRUCTION FOR FAN UNIT, INCL. PERFORATED COVER, INCL. INSTALLATION SET (SCREWS, CAGE NUTS, WASHERS), RACK IS COMPLETELY MOUNTED, EQUIPMENT MOUNTING DEPTH MIN.-MAX.: 675-875 MMATTRIBUTES : CABINET TYPE: SERVER CABINET, COLOR: BLACK, RAL 9005, DEPTH: 1000 MM, FRONT DOOR: STEEL DOOR, PERFORATED, SINGLE OPENING, LOAD CAPACITY: 1000 KG, REAR DOOR: STEEL DOOR, PERFORATED, DOUBLE OPENING, SIDE PANELS: BOTH SIDES, UNITS: 42, WIDTH: 800 MM, IP PROTECTION CLASS: IP20, MOUNTED: YES