Početna UPS UREDAJI ON LINE UPS DIGITUS 1500VA-1500W ON LINE DN-170094
SREDSTVO ZA CISCENJE OPTICKIH KONEKTORA DN-FO-CC-1 105,50 KM
Back to products
FTP KABL CAT6A 305M 4X2X23 AWG 500 MHZ LSOH (EN 50575) DK-1623-A-VH-305 2,10 KM
UPS DIGITUS 1500VA-1500W ON LINE DN-170094
1.482,00 KM
1 na zalihi
Uporediti
Dodaj wishlist
Šifra artikla: 33912 Kategorije: ON LINE, UPS UREDAJI
Opis
MODEL: DN-170094 ONLINE UPS MODULE, 1500VA/1500W. THE ONLINE UPS IS AN IDEAL BACKUP SOLUTION FOR YOUR DEMANDING POWER REQUIREMENTS AND ENSURES FAIL-SAFE OPERATION IN A VARIETY OF INDUSTRIAL APPLICATIONS. HIGH POWER FACTOR (1.0), HIGHER ACTIVE POWER ALLOWS MORE CONNECTED LOADS, THIS SAVES SPACE AND REDUCES COST. HIGH EFFICIENCY IN ONLINE MODE, HIGHER EFFICIENCY MEANS OPTIMIZED POWER MANAGEMENT AND LOWER HEAT DISSIPATION, RESULTING IN ENERGY SAVINGS AND IMPROVED RELIABILITY. USER-FRIENDLY LCD SCREEN PROVIDES INSIGHT INTO UPS STATUS FOR EASY INSTALLATION, CONFIGURATION AND OPERATION. COMPACT RACK/TOWER DESIGN OPTIMIZES RACK SPACE AND ALLOWS FOR FLEXIBLE INSTALLATION. MINIMIZED EQUIPMENT DOWNTIME WITH HOT-SWAPPABLE, USER-REPLACEABLE BATTERY MODULES THAT CAN BE REPLACED ON THE FLY. EXTERNAL BATTERY MODULES ENABLE EXTENDED RUNTIME. HIGH NUMBER OF OUTLETS (8 X C13) FOR OPTIMAL POWER DISTRIBUTION TO LOADS. VARIOUS COMMUNICATION INTERFACES (RS232/USB, PARALLEL PORT, SNMP SLOT) ALLOW REMOTE MONITORING OF THE SYSTEM. AUTOMATIC BATTERY SELF-TEST AND FAN SPEED CONTROL INCREASE COMPONENT LIFE. REMOTE EMERGENCY POWER OFF (REPO) FUNCTION TURNS OFF THE UPS DURING EMERGENCIES. WHEN AN EMERGENCY OCCURS, THE REPO SWITCH TURNS OFF THE RECTIFIER AND INVERTER AND IMMEDIATELY STOPS POWER TO THE LOAD. THE UPS STOPS CHARGING AND DISCHARGING THE BATTERY.TECHNICAL DETAILS : ONLINE DOUBLE CONVERSION SYSTEM (VFI-SS-111), INPUT: SOCKET IEC60320 C14, 208/220/230/240 VAC, OUTPUT: 8 X IEC60320 C13, MAX. 10A PER SOCKET, SYSTEM POWER RATING: 1500 VA / 1500 W, POWER FACTOR 1.0, AC-AC (ONLINE VFI) EFFICIENCY: 93 %, ECO MODE EFFICIENCY: 98 %., REPLACEABLE INTERNAL BATTERY PACK DURING OPERATION., BATTERY: VALVE-REGULATED, NON-SPILLABLE LEAD-ACID BATTERY., BATTERY CAPACITY: 3 X 12V X 9.0 AH, FULL LOAD RUN TIME: 4 MIN HALF LOAD RUN TIME: 12 MIN, CHARGE: 4 HOURS TO 90% CAPACITY AFTER FULLY DISCHARGED, NETWORK CONNECTION: OPTIONAL SNMP/WEBCARD (PART NUMBER DN-170100) ALLOWS REMOTE MONITORING OF THE UPS., LOCAL COMMUNICATION PORTS: USB, RS-232 (SERIAL), SNMP CARD (OPTIONAL), RELAY CARD (OPTIONAL), EMERGENCY POWER-OFF (EPO) CONTACT FOR UPS SHUTDOWN IN CASE OF EMERGENCY, MAXIMUM OPERATING TEMPERATURE: 0 – 40 °C, STORAGE TEMPERATURE: -25 – 55 °C, RELATIVE HUMIDITY: 20 – 90% NON-CONDENSING, OPERATING ALTITUDE: < 1500 M, PRODUCT DIMENSIONS WXDXH (MM): 440 (19") X 460 X 86.5 (2U), PRODUCT WEIGHT: 15,5 KG, SHIPPING DIMENSIONS WXDXH (MM): 555 X 595 X 202, SHIPPING WEIGHT: 20,2 KG, SAFETY STANDARDS: IEC/EN62040-1,IEC/EN60950-1, EMC STANDARDS: IEC/EN62040-2,IEC61000-4-2,IEC61000-4-3,IEC61000-4-4, IEC61000-4-5,IEC61000-4-6,IEC61000-4-8, APPROVAL: CE DECLARATION, SCOPE OF DELIVERY: UPS UNIT, FEET FOR TOWER INSTALLATION, UPS MANUAL, UPS QSG, UPS SOFTWARE LICENSE, USB CABLE, MAINS CABLE (1.8M PROTECTIVE CONTACT SOCKET (TYPE 7/4) TO IEC60320 SOCKET C14), IEC C13 CONNECTION CABLE, 19" INSTALLATION BRACKETS, OPTIONAL AVAILABLE: 19" UPS MOUNTING KIT (PROFILE RAILS), PART NUMBER DN-170109, INSTALLATION: DESKTOP, RACK, PLUG: IEC 60320 C14 INLET POWER: 1500VA, , TECHNOLOGY: ONLINE DOUBLE CONVERSION, INCH FORM FACTOR (IEC 60297): 482.6 MM (19")