Back to products
RACK ORMAR 42HE 600X600 SIVI DIGITUS DN-19-42U-6/6-D 1.390,00 KM
RACK ORMAR 42HE 600X600 SIVI SV DIGITUS DN-19-42U-6-6-1
1.728,10 KM
1 na zalihi
Uporediti
Dodaj wishlist
Šifra artikla: 17455 Kategorije: PASIVNA MREZNA OPREMA, RACK ORMARI I OPREMA ZA RACK ORMARE
Opis
MODEL : DN-19-42U-6/6-142U NETWORK RACK, UNIQUE 2053X600X600 MM, COLOR GREY (RAL 7035). THE DIGITUS® PROFESSIONAL UNIQUE SERIES IS MADE FOR HIGH DEMAND IT-INFRASTRUCTURE SOLUTIONS – DESIGNED AND DEVELOPED ON HIGHEST STANDARD IN GERMANY. SPECIAL ROOF CONSTRUCTION FOR FAN UNIT WITH ADDED LID WHICH CAN BE UNMOUNTED. LOCK SYSTEM WITH PIVOT LEVER ON FRONT DOOR (READY FOR PROFILE HALF CYLINDER ADAPTER INCLUDED). SLIDING CABLE ENTRY WITH RUBBER SEALING ON THE BASE. THE NETWORK RACKS OF THE UNIQUE SERIES WERE DESIGNED FOR THE USER FRIENDLY INSTALLATION OF ACTIVE- AND PASSIVE NETWORK COMPONENTS ACCOMPANIED BY A NEAT CABLE MANAGEMENT. EACH RACK CONSISTS OF UP TO 1.5 MM STRONG STEEL SHEET MATERIAL WHICH ENSURES A VERY GOOD STABILITY AS A ROBUST STEEL CONSTRUCTION DUE TO SPECIAL PLATE CURVING TECHNIQUE. THE COLOR IS CREATED BY POWDER COATING IN GREY (RAL 7035) AND BLACK (RAL 9005). FOR CERTAIN CONDITIONS, WHERE THE SET-UP LOCATION IS DIFFICULT TO REACH, THE RACK CAN BE DISASSEMBLED. DOORS CAN BE EASILY DETACHED AND THE DOOR STOP CAN BE CHANGED FROM RIGHT TO LEFT. THE ROOF IS PRESENT WITH AN ADDED LID WHICH CONTAINS AIR VENTILATION SLOTS FOR A BETTER AIR CIRCULATION. FURTHERMORE THE ROOF IS READY FOR THE MOUNTING OF AN AIR VENTILATION UNIT. EACH NETWORK RACK CONTAINS 2 PAIRS (4 PIECES) OF 483 MM (19”) PROFILE RAILS INSIDE WHICH ARE GALVANIZED AND WITH HEIGHT UNIT MARKING (COUNTABLE FROM BOTH DIRECTIONS). THEY ARE VARIABLE IN DEPTH AND CONNECTED WITH ADDITIONAL DEPTH SUPPORT BARS TO REALIZE EXTENSIVE 483 MM (19”) EQUIPMENT INSTALLATIONS. AN IMPORTANT ASPECT FOR EACH INSTALLATION IS THE CABLE MANAGEMENT. THE BASE OF EACH RACK IS EQUIPPED WITH A SLIDING CABLE ENTRY PANEL WITH RUBBER SEALING. RACKS FROM 26U ARE EQUIPPED WITH TWO CABLE ENTRIES WITH BRUSH STRIPS ON THE REAR SIDE ABOVE- AND UNDERNEATH THE DOOR. FOR CABINETS WITH 800 MM WIDTH, THE POSSIBILITIES OF CABLE MANAGEMENT GET ENHANCED WITH ADDITIONAL CABLE ENTRIES WITH BRUSHES LEFT AND RIGHT IN THE TOP AND BASE CHASSIS. FURTHERMORE THERE ARE MOUNTED VERTICAL CABLE DUCTS WITH SHUTTER LEFT AND RIGHT TO THE 483 MM (19”) PROFILE RAILS IN THE FRONT (ON CABINETS FROM 32U AND 800 MM WIDTH). AN EXTENSIVE PORTFOLIO OF ACCESSORIES FOR CABLE MANAGEMENT, SHELVES, ETC. WILL HELP TO MEET MANY REQUIREMENTS IN DAILY USE.TECHNICAL DETAILS: SAFETY CLASS RATING IP20, COMPLETE METAL FRAME FRONT DOOR WITH SAFETY GLASS, LOCKSYSTEM WITH PIVOT LEVER ON FRONT DOOR (READY FOR PROFILE HALF CYLINDER), 120° DOOR OPENING ANGLE ON FRONT- AND REAR DOORS, SINGLE WING OPENING REAR DOOR, SIDE PANELS ARE LOCKABLE AND REMOVABLE, 1-POINT-LOCKING-MECHANISM ON ALL DOORS, INCL. 4 PIECES OF LEVELING FEET ALREADY PRE-CONFIGURED UNDER THE CABINET, 483 MM (19“) PROFILE RAILS MOUNTED ON THE FRONT- AND REAR SIDE INSIDE OF THE CABINET, GALVANIZED, 483 MM (19“) PROFILE RAILS ARE ADJUSTABLE IN DEPTH AND WITH HEIGHT UNIT MARKING, 1.5 MM STRONG STEEL SHEET, HIGH FRAME RIGIDITY DUE TO SPECIAL PLATE-CURVING-TECHNIQUE, BUILT-IN DEPTH SUPPORT BARS FOR MORE STABILITY, SLIDING CABLE ENTRY WITH RUBBER SEALING ON THE BASE, CABLE ENTRY WITH BRUSH STRIP AT THE TOP AND BOTTOM OF THE CABINET REAR WALL, SPECIAL ROOF CONSTRUCTION FOR FAN UNIT, SEVERAL EARTHING POINTS FOR RACK COMPONENTS, RACK IS COMPLETELY MOUNTED, COLOR: LIGHT GREY, RAL 7035, LOAD CAPACITY: 800 KG, UNITS: 42, DIMENSIONS (HXWXD): 2053 MM, 600 MM, 600 MM, CABINET TYPE: NETWORK CABINET, FRONT DOOR: GLASS DOOR, WIDTH: 600 MM, DEPTH: 600 MM